REcommerce

Recommerce — na czym polega i jakie korzyści przynosi?

Recommerce ma wiele korzyści, w tym ochronę środowiska, oszczędności, zwiększenie reputacji firm i dostępność produktów. Jest to istotny element dzisiejszego biznesu, który pomaga zmaksymalizować wartość używanych produktów i przyczynia się do bardziej zrównoważonego podejścia do konsumpcji.

Czym jest Recommerce?

Recommerce, będący skrótowym połączeniem słów „reuse” (ponowne wykorzystanie) i „commerce” (handel), to koncepcja, która rewolucjonizuje sposób, w jaki konsumenci i firmy postrzegają swoje używane produkty. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to zwykłym handlem używanymi rzeczami, ale to znacznie więcej niż to.

W skrócie recommerce to praktyka, w ramach której produkty, które zostały wcześniej zakupione i używane, są ponownie wprowadzane na rynek w celu sprzedaży lub wymiany. To oznacza, że stare ubrania, elektronika, meble, a nawet książki mogą znaleźć drugie życie poza szufladą czy szafą.

Kluczowym elementem tej koncepcji jest promowanie zrównoważonego konsumpcjonizmu i ograniczania marnotrawstwa. Wprowadzenie produktów z drugiej ręki do obiegu zamkniętego może pomóc w zminimalizowaniu odpadów i zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko. To także rewolucjonizuje tradycyjny model handlu detalicznego, zachęcając konsumentów do przemyślanego zakupu i świadomego wyboru produktów.

Recommerce nie tylko pomaga zmniejszyć wpływ na środowisko, ale również daje konsumentom dostęp do produktów o niższych cenach, co przyciąga wielu ludzi do tego trendu. Dlatego właśnie warto zrozumieć, czym dokładnie jest ta koncepcja i jakie korzyści może przynieść zarówno osobom indywidualnym, jak i firmom.

Jaką wartość wnosi recommerce w dzisiejszym świecie biznesu?

Wartość i znaczenie koncepcji recommerce w dzisiejszym świecie biznesu są niepodważalne i stają się coraz bardziej widoczne w świetle rosnącej świadomości ekologicznej i zmian zachodzących w sposobie konsumpcji. Poniżej przedstawiamy, dlaczego to ma tak ogromne znaczenie:

Zrównoważony rozwój: Recommerce wpisuje się idealnie w ideę zrównoważonego rozwoju. Pozwala na wydłużenie cyklu życia produktów, co ogranicza generowanie odpadów i zmniejsza obciążenie środowiska naturalnego. W dzisiejszych czasach, kiedy obawa o ekologię staje się coraz bardziej powszechna, recommerce jest sposobem na odpowiedzialniejsze korzystanie z zasobów.

Redukcja kosztów produkcji: Dla firm, które wdrażają strategię recommerce, istnieje potencjał na znaczną redukcję kosztów produkcji. Przywrócenie używanych produktów do życia może być tańsze niż wytwarzanie nowych, co przekłada się na oszczędności i zwiększa konkurencyjność na rynku.

Budowanie pozytywnego wizerunku marki: Firma, która angażuje się w recommerce, pokazuje swoje zaangażowanie w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. To z kolei może przyciągnąć klientów, którzy coraz częściej przywiązują wagę do wartości społecznych i ekologicznych. Pozytywny wizerunek marki może przekładać się na wzrost lojalności klientów.

Dostępność dla różnych grup społecznych: Recommerce może również wpłynąć na dostępność produktów dla osób o niższym statusie ekonomicznym. Używane produkty są często tańsze niż nowe, co sprawia, że są bardziej dostępne dla szerokiego spektrum społeczeństwa.

Innowacyjność i adaptacja: Firmy zaangażowane w recommerce często muszą rozwijać nowe umiejętności i technologie, co może prowadzić do innowacji i rozwoju. To z kolei może pomóc firmom lepiej przygotować się do zmian na rynku i dostosować się do nowych oczekiwań konsumentów.

W dzisiejszym świecie biznesu, który stawia coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój, redukcję odpadów i społecznie odpowiedzialne praktyki, koncepcja ta jest nie tylko cennym narzędziem, ale także nieodzownym elementem przyszłościowego podejścia do działalności gospodarczej.

Korzyści dla firm 

1. Zwiększenie przychodów: Wdrożenie strategii recommerce może znacząco wpłynąć na zwiększenie przychodów firmy.

To wynika z kilku kluczowych czynników:

  • Rozszerzenie oferty: Dzięki recommerce firma ma możliwość poszerzenia swojej oferty o produkty używane, co przyciąga nowych klientów i zwiększa zakres działań.
  • Większy obrót towarowy: Recommerce umożliwia obrót tymi samymi produktami wielokrotnie, co generuje większą ilość transakcji i przyczynia się do wzrostu obrotów.
  • Zyski z odnowionych produktów: Przedmioty poddane procesowi renowacji często osiągają cenę wyższą niż ich wartość na rynku wtórnym, co zwiększa marżę zysku.

2. Redukcja odpadów i wpływ na środowisko:

Recommerce ma znaczący wpływ na zmniejszenie ilości odpadów i korzysta zasobów naturalnych w bardziej efektywny sposób.

Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Ponowne wykorzystanie produktów: Produkty, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko lub zostałyby zutylizowane, są ponownie wprowadzane na rynek, co zmniejsza ilość odpadów.
  • Mniejsze zużycie surowców: Poprzez ponowne wykorzystanie i odnawianie produktów nie ma potrzeby wydobywania nowych surowców ani produkcji od podstaw, co ma pozytywny wpływ na środowisko.

3. Poprawa wizerunku marki i związek z klientami:

Recommerce może pomóc firmom w budowaniu pozytywnego wizerunku i trwałego w związku z klientami:

  • Odpowiedzialność społeczna: Angażowanie się w zrównoważone praktyki, takie jak recommerce, pokazuje, że firma dba o środowisko i społeczeństwo, co buduje pozytywny wizerunek.
  • Lojalność klientów: Konsumenci coraz częściej przywiązują wagę do wartości ekologicznych i społecznych. Firma promująca recommerce może przyciągać klientów, którzy będą bardziej lojalni wobec marki.

4. Oszczędności w zakresie zaopatrzenia i produkcji:

  • Recommerce może przynieść znaczne oszczędności w operacjach firmy:
  • Koszty produkcji: Procesy renowacji lub przywracania używanych produktów mogą być znacznie tańsze niż produkcja nowych towarów od podstaw.
  • Zapasów i magazynowania: Firmy mogą zmniejszyć ilość nieużywanych zapasów, co zmniejsza koszty związane z magazynowaniem i zarządzaniem zapasami.

Praktyczny przykład recommerce

Recommerce zyskuje na popularności, co dobrze widać w przykładzie sukcesu firmy IT, która skutecznie wdrożyła strategię recommerce przy wsparciu platformy KupTam.

Firma IT, specjalizująca się w obszarze doradztwa, analityki oraz usprawniania procesów w firmach, skupiająca tysiąc pracowników na całym świecie, napotkała istotne wyzwanie. Po przeprowadzeniu wymiany przestarzałego sprzętu elektronicznego na nowy firma stanęła przed koniecznością sprawnego i odpowiedzialnego pozbycia się nieużywanego sprzętu.

Ten problem nie tylko wiązał się z gromadzeniem przestarzałego elektronicznego wyposażenia, ale także z zobowiązaniami w zakresie ochrony środowiska oraz zagospodarowania nieużywanych aktywów w zrównoważony sposób. Zamiast traktować nieużywany sprzęt jako odpad, firma postanowiła podjąć bardziej odpowiedzialne podejście i wykorzystać koncepcję recommerce.

Recommerce, jako strategia polegająca na ponownym wprowadzaniu używanych produktów na rynek, stała się kluczowym elementem rozwiązania tego problemu. Firma zdecydowała się na współpracę z platformą KupTam, aby skutecznie wdrożyć swoją strategię recommerce.

Rozwiązaniem tego wyzwania było wdrożenie dedykowanego systemu aukcyjnego dostarczonego przez firmę KupTam. To rozwiązanie nie tylko doskonale integrowało się z istniejącą infrastrukturą firmy IT, ale także spełniało najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Platforma KupTam umożliwiła firmie przeprowadzenie aż 100 aukcji, w ramach których zamortyzowane laptopy zostały wystawione na sprzedaż dla pracowników. Proces wdrożenia przebiegł sprawnie i efektywnie, a intuicyjny interfejs pozwolił pracownikom szybko opanować korzystanie z systemu. Efekty okazały się imponujące, ponieważ wszystkie laptopy znalazły nabywców, co znacząco wpłynęło na wzrost przychodów firmy.

Efektem biznesowym tego przedsięwzięcia było zauważalne zwiększenie przychodów firmy o imponującą kwotę 108 000 zł. Ten wzrost miał pozytywny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Warto również podkreślić, że w aukcjach wzięło udział ponad 400 pracowników, co jednoznacznie dowodzi ich zaangażowania w tę innowacyjną inicjatywę.

Nasza platforma nie tylko przyniosła firmie realne korzyści w postaci dodatkowego przychodu, ale także pomogła jej odpowiedzialnie pozbyć się nieużywanego sprzętu, co wpłynęło na efektywność infrastruktury firmy. To doskonały przykład, jak efektywnie wdrożona strategia recommerce za pomocą KupTam może przyczynić się do poprawy wyników finansowych i zaangażowania pracowników w firmie o globalnym zasięgu.

Podsumowanie

Podsumowując, recommerce to nie tylko trend, ale również kluczowa strategia biznesowa, która przynosi liczne korzyści. Pomaga chronić środowisko poprzez redukcję odpadów i efektywne wykorzystanie zasobów, generuje dodatkowe przychody i zwiększa konkurencyjność firm. Jednocześnie buduje pozytywny wizerunek marki, przyciąga klientów i wzmacnia relacje z nimi. Jeśli chcielibyście wdrożyć strategię recommerce w swojej firmie lub poznać więcej szczegółów na ten temat, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszym ekspertem na bezpłatne konsultacje.

Umów się na darmowe konsultacje i dowiedz się jak wykorzystać recommerce w twojej firmie.

Case Study: wewnętrzna wyprzedaż sprzętu elektronicznego w banku Santander

Case Study: wewnętrzna wyprzedaż sprzętu elektronicznego w banku Santander

Informacje o firmie Santander Bank Polska SA – bank uniwersalny z siedzibą w Warszawie. Trzeci […]

B2B recommerce – jak firmy mogą wykorzystać ten model dla zwiększenia przychodów i wspierania zrównoważonego rozwoju?

B2B recommerce – jak firmy mogą wykorzystać ten model dla zwiększenia przychodów i wspierania zrównoważonego rozwoju?

Biznes coraz częściej szuka nowych sposobów zarówno na zwiększenie swoich przychodów, jak i na wspieranie […]

Co zrobić z używanym sprzętem biurowym w firmie?  

Co zrobić z używanym sprzętem biurowym w firmie?  

W obliczu ciągłych innowacji w branży IT oraz coraz krótszego okresu użytkowania elektronicznych urządzeń ilość […]

Case study – wdrożenie procesu REcommerce w firmie technologicznej

Case study – wdrożenie procesu REcommerce w firmie technologicznej

Informacje o firmie Lingaro sp. z o.o. – polskie przedsiębiorstwo świadczące usługi IT. Powstało 22 […]

Przyszłość odnowionych technologii: Jak kształtować środowiskową odpowiedzialność

Przyszłość odnowionych technologii: Jak kształtować środowiskową odpowiedzialność

Odnowione technologie stają się coraz bardziej istotnym elementem współczesnego społeczeństwa, które dąży do zrównoważonego rozwoju […]

Rozwiązania dla nadwyżek magazynowych z perspektywy społecznej odpowiedzialności

Rozwiązania dla nadwyżek magazynowych z perspektywy społecznej odpowiedzialności

Zalegające w magazynie towary, zwłaszcza końcówki kolekcji czy produkty, które nie zdobyły popularności, często stwarzają […]

Zrównoważony rozwój poprzez recommerce: korzyści dla firm i środowiska

Zrównoważony rozwój poprzez recommerce: korzyści dla firm i środowiska

Recommerce, czyli sprzedaż, zakup i renowacja używanych produktów – stanowi narzędzie wspierające zrównoważony rozwój. Kolejny […]

Jak wspierać CSR dzięki recommerce? 

Jak wspierać CSR dzięki recommerce? 

W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i utratą zasobów naturalnych przedsiębiorstwa zwracają się […]

Recommerce jako strategia zarządzania nadwyżkami magazynowymi: Optymalizacja zasobów i zrównoważony rozwój.

Recommerce jako strategia zarządzania nadwyżkami magazynowymi: Optymalizacja zasobów i zrównoważony rozwój.

Skomplikowane łańcuchy dostaw i zmienne trendy rynkowe stawiają przed przedsiębiorstwami liczne trudności, dlatego efektywne zarządzanie […]

Ekonomiczne i ekologiczne korzyści z recommerce: przypadek firmy technologicznej

Ekonomiczne i ekologiczne korzyści z recommerce: przypadek firmy technologicznej

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym pojawiła się koncepcja, która zyskuje na coraz większym znaczeniu — […]

Gdzie sprzedać nadwyżki magazynowe – skuteczna wyprzedaż na KupTam

Gdzie sprzedać nadwyżki magazynowe – skuteczna wyprzedaż na KupTam

Nadwyżki magazynowe mogą dotyczyć niemal każdego biznesu, który zajmuje się obrotem towarów. Problem stocków magazynowych […]

Jak tworzyć oferty specjalne z wykorzystaniem specjalistycznego narzędzia do wyprzedaży KupTam?

Jak tworzyć oferty specjalne z wykorzystaniem specjalistycznego narzędzia do wyprzedaży KupTam?

Oferty specjalne przyciągają uwagę i pozwalają na zwiększenie przychodu w firmie, ale nie każdy sposób […]

Jak wykorzystać KupTam do stworzenia nowego kanału sprzedaży?

Jak wykorzystać KupTam do stworzenia nowego kanału sprzedaży?

Większa sprzedaż to marzenie każdego handlowca, ale nie zawsze tworzenie nowych kanałów sprzedaży jest opłacalne. […]

Jak specjalistyczne narzędzie do wyprzedaży wewnętrznej pomaga zminimalizować koszty magazynowania?

Jak specjalistyczne narzędzie do wyprzedaży wewnętrznej pomaga zminimalizować koszty magazynowania?

Koszty magazynowania to zmora każdego przedsiębiorcy, zarówno w branżach związanych ze sprzedażą produktów, jak i […]

Jakie korzyści przynosi wykorzystanie narzędzia do wyprzedaży wewnętrznej w firmie?

Jakie korzyści przynosi wykorzystanie narzędzia do wyprzedaży wewnętrznej w firmie?

Wyprzedaż wewnętrzna w firmie to częsta praktyka, jednak nie zawsze przebiega w skuteczny i szybki […]

Jak wyprzedaże online mogą pomóc w utrzymaniu lojalności pracowników lub klientów?

Jak wyprzedaże online mogą pomóc w utrzymaniu lojalności pracowników lub klientów?

Wyprzedaże online przyciągają uwagę, jednak aby zyskać lojalnego klienta, trzeba przekonać go czymś więcej, niż […]

Jakie korzyści przynosi narzędzie do wyprzedaży online dla pracowników i klientów?

Jakie korzyści przynosi narzędzie do wyprzedaży online dla pracowników i klientów?

Zakupy w internecie to obecnie codzienność, a możliwość korzystania z wyjątkowych ofert sprzedażowych oraz licytacji […]

Jak wykorzystać zamknięte wyprzedaże online do sprzedaży produktów o ograniczonym czasie przydatności?

Jak wykorzystać zamknięte wyprzedaże online do sprzedaży produktów o ograniczonym czasie przydatności?

Produkty posiadające ograniczony termin przydatności do spożycia stanowią czasami wyzwanie dla sprzedawców, którzy muszą zagwarantować […]

Jak szybko sprzedać produkty sezonowe?

Jak szybko sprzedać produkty sezonowe?

Sprzedaż produktów sezonowych wymaga odpowiedniego opracowania działań oraz planu na zaangażowanie klientów, aby w wybranym […]

Case study. Zmiana lokalizacji firmy. Jak pozbyć się niepotrzebnych mebli?

Case study. Zmiana lokalizacji firmy. Jak pozbyć się niepotrzebnych mebli?

Informacje o firmie Międzynarodowa firma technologiczna: usługi IT, hardware.  Wyzwanie  Zmiana lokalizacji biura spowodowała pojawienie […]

Nadwyżki magazynowe – jak sprzedać zalegający towar?

Nadwyżki magazynowe – jak sprzedać zalegający towar?

Zalegające w magazynie towary i końcówki kolekcji, które nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem, mogą być […]

Co zrobić ze starymi komputerami i laptopami w firmie?

Co zrobić ze starymi komputerami i laptopami w firmie?

Starzejący się sprzęt elektroniczny w firmie może okazać się problemem – niespełniające dłużej wymagań komputery […]

Jakie są najczęstsze błędy przy wyprzedaży wewnętrznej i jak ich uniknąć?

Jakie są najczęstsze błędy przy wyprzedaży wewnętrznej i jak ich uniknąć?

Wyprzedaż wewnętrzna to doskonała okazja dla firm na pozbycie się produktów, których nie można sprzedać […]

Jak wykorzystać KupTam do przygotowania specjalnej oferty dla klientów?

Jak wykorzystać KupTam do przygotowania specjalnej oferty dla klientów?

Tworzenie specjalnych ofert dla klientów jest sposobem na wyróżnienie się wśród konkurencji.  Tworząc nowy kanał […]

Jak zrobić wyprzedaż magazynu dla kontrahentów?

Jak zrobić wyprzedaż magazynu dla kontrahentów?

Wyprzedaż magazynu dla kontrahentów to świetna okazja do pozbycia się zbędnych zapasów i zwiększenia przepływu […]

Case study. Zwiększenie przychodu o 108 000 zł.

Case study. Zwiększenie przychodu o 108 000 zł.

Przygotowaliśmy dedykowane wdrożenie systemu aukcyjnego KupTam, dzięki któremu klient był w stanie przeprowadzić 100 aukcji zamortyzowanych laptopów na rzecz pracowników. 

Jakie są typy aukcji i czym się różnią?

Jakie są typy aukcji i czym się różnią?

Specjalistyczne narzędzie do wyprzedaży KupTam umożliwia tworzenie ofert w trzech dostępnych typach aukcji: kup teraz, […]

Jak zoptymalizować proces wyprzedaży wewnątrz firmy?

Jak zoptymalizować proces wyprzedaży wewnątrz firmy?

Proces wyprzedaży zamortyzowanych środków trwałych wewnątrz firmy może wydawać się skomplikowany. Niezależnie od tego, jaki […]

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze narzędzia do wyprzedaży wewnątrz firmy? 

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze narzędzia do wyprzedaży wewnątrz firmy? 

Wyprzedaż wewnątrz firmy polega na sprzedaży produktów lub usług pracownikom, klientom lub partnerom biznesowym za […]

Specjalistyczne narzędzie do wyprzedaży – czy jest odpowiednie dla Twojej firmy?

Specjalistyczne narzędzie do wyprzedaży – czy jest odpowiednie dla Twojej firmy?

Specjalistyczne narzędzie do tworzenia wyprzedaży może okazać się pomocnym i przynoszącym dodatkowy przychód rozwiązaniem dla […]

Jak sprzedać środek trwały z firmy?

Jak sprzedać środek trwały z firmy?

Majątek firmowy, zarówno towary, jak i sprzęty w firmie mogą z czasem stać się przestarzałe […]

Wyprzedaż 2% całkowitego stanu magazynowego rocznie. Case-study

Wyprzedaż 2% całkowitego stanu magazynowego rocznie. Case-study

Informacje o firmie Firma FEMAX korzysta ze specjalistycznego narzędzia do wyprzedaży KupTam. FEMAX to hurtownia […]

Co to jest specjalistyczne narzędzie do wyprzedaży? 

Co to jest specjalistyczne narzędzie do wyprzedaży? 

KupTam jest specjalistycznym narzędziem prowadzenia wyprzedaży online, które umożliwia przeprowadzenie procesu aukcyjnego w Internecie. KupTam […]